Lang
polskiJęzyk

Jak działa system wentylacji połaciowej?

Intemo S.A. prowadzi badania nad Systemem wentylacji połaciowej, który w rewelacyjny sposób usprawni wentylacje pod pokryciem dachu.

Wentylacja

System wentylacji połaciowej jako wlot powietrza

Tak dużo za tak niewiele

Nowy system wentylacji do blachodachówki to system, który zlikwiduje problemy z wentylacją i ograniczy wilgotność pod pokryciem dachu oraz znacząco przedłuży trwałość więźby dachowej.

Mając zamontowany system zyskujesz

  • dłuższą żywotność konstrukcji drewnianej
  • niższe koszty utrzymania obiektów (sucha i nie zawilgocona izolacja spełnia lepiej swoją funkcję) - latem chłodniej, zimą cieplej
  • większą gwarancje na żywotność pokrycia z blachy niezależnie od gwarancji producenta

System wentylacji połaciowej pozwoli na

  • bezproblemowy montaż na dachu bez użycia śrub, kleju, itp.
  • usprawni w znaczący sposób wentylację na dachu - wyeliminuje efekt "punktu rosy"
  • brak skroplin pod dachem - ochroni więźbę dachową przed zbutwieniem i groźnymi grzybami
  • poprawi w znaczny sposób parametry izolacyjne poddasza
  • ochroni Ciebie i Twój dach przed wilgocią

Wentylacja a szczelność dachu

Szczelność musi współgrać z procesami wentylacji pokrycia dachowego nie tylko w obrębie wspomnianej już kalenicy. Dobra wentylacja dachu, z uwzględnieniem jego szczelności, pozwala uniknąć lub zminimalizować konieczność renowacji pokrycia dachowego.

Wilgoć może bowiem doprowadzić do osłabienia konstrukcji więźby oraz zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych dachu. Nadmiar pary wodnej stanowi zagrożenie dla stabilności więźby dachowej, jak też może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Co więcej, warstwa izolacji cieplnej traci swe optymalne właściwości, gdy wełna mineralna nasiąknie wilgocią.

Wentylacja

System wentylacji połaciowej jako wylot powietrza

Wentylacja połaciowa – wsparcie izolacji cieplnej.

Skuteczność izolacji cieplnej uwarunkowana jest prawidłowo funkcjonującym systemem wentylacyjnym. Zasada ta dotyczy zarówno konstrukcji ścian, jak i dachu. Zastosowanie wełny szklanej lub mineralnej, której właściwości cieplne mogą zostać osłabione poprzez działanie wilgoci, wymaga użycia materiałów chroniących ją przed wodą deszczową oraz parą wodną pochodzącą z pomieszczeń.

Z tego względu pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią – wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Taki komplementarny układ, uzupełniony przez rozmieszczony odpowiednio system wentylacyjny oraz wpust powietrza przy okapie i kalenicy, nie tylko zoptymalizuje efektywność izolacji cieplnej, ale też uchroni więźbę przed zawilgoceniem. Prawidłowo ułożony dach musi mieć również zapewnioną cyrkulację powietrza między pokryciem a folią, by nie gromadziła się tam wilgoć.

W tym celu stosuje się system wentylacyjny. Ogólna zasada ich rozmieszczenia jest taka, że na 13 m2 dachu przypada jedna kratka wentylacyjna. Na dachach o krawędzi dłuższej niż 7m, standardową praktyką jest zamontowanie systemu wentylacyjnego w trzecim rzędzie pod kalenicą. Wentylacji połaci dachu nie wolno mylić z wentylacją kanalizacyjną – do zapewnienia tej drugiej służą kominki odpowietrzające, będące zakończeniem pionów kanalizacyjnych.

System wentylacji połaciowej zapewni optymalną pracę pokrycia dachowego i pozwoli na odprowadzenie wilgoci w każdych warunkach.

Nie należy lekceważyć zasadności stosowania wentylacji połaciowej na dachu gdyż często kończy się to po kilku latach generalną wymianą dachu wraz z izolacją która przez zawilgocenie straciła swoje izolacyjne parametry.

Szczególnie pamiętajmy o systemie wentylacji w przypadku przecięć na dachu połaci takich jak: okna dachowe, daszki, lukarny, kosze dachowe, kominy.
Wtedy niemal pewnym jest iż na dachu potrzebny jest system wentylacji.